Monday, June 10, 2019

Road Bowling fixtures amendment

Road Bowling fixtures amendment

Intermediate championship semi-final Paul Buckley v John O'Rourke Sunday June 23 Clondorhid at 6.30pm

Sent from Outlook

Road Bowling fixtures amendment:

Amendment to Road Bowling fixtures June/July 2019:
County intermediate championship semi-final: Paul Buckley v John O'Rourke now on Sunday June 23rd at Clondorhid at 3.00pm: 

Sent from Outlook

Sunday, June 9, 2019

Road Bowling fixtures June/July 2019

Bol Chumann Na-heireann Fixtures

                   Sat.29th June. To Sun. 21st  July 2019.

                                                                               

              No Bowling After10.00.p.m.Sat.29th & Sun.30th June.

                                             9.55.p.m.Sat.06th & Sun.07th July.

                                             9.50.p.m.Sat.13th & Sun.14th  July.

                                             9.40.p.m.Sat.20th & Sun.21st  July.

                                           

                 Senior Championship Semi/Final Draws/Venues

       James Donovan  v  David Murphy or Martin Coppinger Bauravilla

       Sun.07/07/19 at 3.p.m.

    If Gary Daly v Eamon Bowen Bottlehill Sat.06/07/19 at 3.p.m.

    If Gary Daly v Seamus Sexton T/Michael Sat.06/07/19 at 3.p.m.

    If Aidan Murphy v Eamon Bowen Kilcorney Fri.05/07/19 at 6.45.p.m.

    If Aidan Murphy v Seamus Sexton Grenagh Fr.05/07/19 at 6.45.p.m.

    Final Sunday 21/07/19 at 3.p.m.                

       -----------------------------------------------------------------------------------                    

            Intermediate Championship Semi/Final Draws/Venues                                                                                            

       Ml Bohane v S.Murphy or R.Ryan Lyre Sat.22/06/19 at 3.p.m.

       P.Buckley  v C.Mullins or J.O.Rourke Clondrohid Sun.16/06/19

       At 3.p.m.                                                                         

                     Final Ballyvourney Sun.30/06/19 at 3.p.m.

------------------------------------------------------------------------------------                          

          Junior A Championship Semi/Final Dates/Venues                                                                              P.Butler v C.Donovan or B.Mc Auliffe Ballinacurrig Sat. 22/06/19 at 6.p.m.                                                                                      

Andrew Callaghan v Tony.Sullivan or Terry.Mallon Newcestown Fri.21/06/19 at 7.p.m.                                                                            

                                                                                                

                      Pat Mc Carthy.P/R/O                                                                                                                                                                                                                                             

                      Benduff.

                      Rosscarbery.

                      Co.Cork.

                      Phone No 023/8848305

                         

                      Harry Jennings.

                      34 Wayside Crescent.

                      Clonakilty.

                      Co. Cork.

                      Phone No 023/8802997.

                      All Clubs Note No Returns No Fixtures

                   Vintage A Championship Draws/Dates/Venues

  1. Ml Loxy Driscoll v Tommy Butler Jagoes Mills Mon.22/07/19 at 7.p.m.

  1. Chris Donovan v Mick Young Drinagh Tue.30/07/19 at 7.p.m.
  2. David Walsh v John O Leary Ballinacurra Tue.30/07/19 at 7.p.m.
  3. Ml Driscoll Blarney v Donal Donovan Crookstown Wed.31/07/19 at 7.p.m.
  4. Ted Hegarty v Ml Loxy Driscoll or Tom Butler B/N/Blath Wed.31/07/19 at 7.p.m.

    ------------------------------------------------------------------------------------

                     Vintage B Championship Draws/Dates/Venues
  1. Jerry Driscoll v Pat Buttimer Pike Tue.02/07/19 at 7.p.m.
  2. Mattie Hurley v Pat Sullivan Carbery Pike Tue.02/07/07/19 at 8.p.m.back
  3. Donal Harnedy v Harry Russell Bauravilla Tue.02/07/19 at 7.p.m.
  4. Ml Mc Carthy v Liam Driscoll Leap Thur.04/07/19 at 8.p.m.back
  5. D.D.Carroll v Finbarr Fitz Leap Thur 04/07/19 at 7.p.m.
  6. Jim Cronin v Fachtna Keane Drinagh Tue.09/07/19 at 7.p.m.
  7. Pat Sullivan West v Vincent Dullea Drinagh Tue.09/07/19 at 8.p.m.
  8. P.J.Connolly v Ger Fitz Pike Tue.09/07/19 at 7.p.m.
  9. Brendan Sullivan v Jimmy Nyhan Reenascreena Wed.10/07/19 at 7.p.m.

    (10)  Bob Regan v James Driscoll Drinagh Wed.10/07/19 at 7.p.m.

           Byes Pat Mc Carthy John Sweetman Donal Sullivan Timmy Hennessy

                    Niall Crowley D.J.Nyhan.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------

                     Vintage B 1 Championship Draws/Dates/Venues
  1. John Twohig v Denis Hickey Bog Road Tue.16/07/19 at 7.p.m.
  2. Ml Callaghan v Oliver Searls Ballinacurra Tue.16/07/19 at 7.p.m.
  3. Liam Buckley v John Murphy Carrigaline Wed.17/07/19 at 7.p.m.
  4. Pat Scanlan v Dan Regan Grenagh Thur.18/07/19 at 7.p.m.
  5. Ml Driscoll v Kevin Ruby Bog Road Thur.18/07/19 at 7.p.m.
  6. Tom Donovan v Jerome Mahony Ballinacurra Wed.17/07/19 at 7.p.m.
  7. Tom Allen v John Falvey Carrignavar Fri.19.07.19 at 7.p.m.

    Bye Billy Coomey

    -----------------------------------------------------------------------------------------------

                Vintage C Championship Draws/Dates/Venues
  1. Robbie Limerick v Liam Hurley Marsh Road Thur.18/07/19 at 7.p.m.
  2. Dan Mc Carthy v Ml Brennan Lyre Thur.18/07/19 at 7.p.m.
  3. Charlie O Neill v Denis Collins Leap Tue.23/07/19 at 7.p.m.
  4. Joe Murphy v P.J.Sheehy Lyre Tue.23/07/19 at 7.p.m.
  5. Greg Crean v Jerry Connolly Grange Tue.23/07/19 at 7.p.m.             
  6. Jerry Donovan v Theo Driscoll B/N/Blath Thur.25/07/19 at 7.p.m.

     Byes Martin Desmond Gene Callaghan Denis Kelly Teddy Murphy Denis O Leary.

     Con Donovan Brendan Sullivan Joe Murphy John Tringle Jim Walsh Ml Donovan.



             ----------------------------------------------------------------------------------------------

                           Vintage C 1 Championship Draws/Dates/Venues
  1. Denis Hoare v Wm Murphy Gortroe Tue.02/07/19 at 7.p.m.
  2. P.J.Murphy v Timmy Barry Grenagh Wed.03/07/19 at 7.p.m.

                          Second Round
  1. Robert Healy v Wm Cahill Carrignavar Thur.04/07/19 at 7.p.m.
  2. Tade Murphy v Moss Twomey Carrignavar Thur.04/07/19.at 8.p.m.back
  3. Ed Barry v Mick Hennessy Carrignavar Tue.09/07/19 at 7.p.m.
  4. Leo Hegarty v Connie O Brien T/Michael Wed.10/07/19 at 7.p.m.
  5. Teddy Murphy v Kevin Leahy Carrignavar Thur.11/07/19 at 7.p.m.  Check draw
  6. Con Donovan v Mick Murphy Bog Road Thur.11/07/19 at 7.p.m.
  7. Denis Murphy v D.Hoare or Wm Murphy B/N/Morrive Mon.15/07/19 at 7.p.m.
  8. T.Barry or P.J.Murphy v Joe Mackey Bog Road Tue.16/07/19 at 7.p.m.         

        Munster First round Q/Final S/Finals & Final Dates  2019.                   

        Senior Ladies Q/Finals Fri.31/05/19 S/Finals 07/06/19 Final Sat.29/06/19

        Intermediate Men. Q/F Sat.08/06/19 Sun.09/06/19 S/Finals Sat.15/06/19 Final Sun.

        30/06/19.                                                                                         

        Junior A Men First Round Fri.24/05/19 Q/F Thur.06/06/19 Fri.07/06/19

        S/F Thur 20/06/19 19 Final Sat.29/06/19.                                      

        Boys U18 R/Final Sun.05/05/19 P/Round Thur 15/05/19 Q/F Fri.24/05/19

        S/Final Fri.31/05/19 Final Sun.30/06/19

        Girls U18 R/Final Sun.05/05/19 P/Round Wed.15/05/19 Q/F Mon.24/05/19

        S/Final Fri.31/05/19 Final Sun.30/06/19                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

        Intermediate Ladies Q/F Mon.10/06/19 S/F Mon.17/06/19 Final Tue.25/06/19.

        Girls U16 R/Final Fri.17/05/19 P/Round Mon.24/05/19 Q/F Wed.26/06/19                                                                             

        S/Final Wed.17/07/19 Final Wed.24/07/19                                  

        Boys U16 R/Final Sun.23/06/19 P/Round Mon.01/07/19 Q/F Mon.08/07/19

        S/Final Thur.18/07/19 Final Wed.24/07/19

        Girls U14 R/Final Tue.02/07/19 P/Round Tue.16/07/19 Q/F Tue.30/07/19

        S/Final Thur.15/08/19 Final Tue.27/08/19

        Boys U14 R/Final Sat.25/05/19 P/Round Thur.30/05/19 Q/F Fri.07/06/19

        S/Final Mon.17/06/19 Final Fri.28/06/19                                                                                                        

        Senior Men Q/F Fri.21/06/19. Sat.22/06/19 & Sun.23/06/19 S/F Sat.06/07/19 .

        Sun.07/07/19 Final Sun.21/07/19.                                                                                                                                                                                                                                                                                           

        Junior B First round Thur.20/06/19 Q/F Fri.21/06/19 Fri.28/06/19 S/F Wed

       .03/07/19 Fri.05/07/19 Final Fri.19/07/19                                       

        Junior & Novice Vetern First round Fri.14/06/19 Q/F Thur.27/06/19 S/F Thur.                                                                                     

        S/Finals Mon.15/07/19 Tue.16/07/19 Finals Mon.22/07/19 Tue.23/07/19

        Over all Final Mon.29/07/19                                                                                           

        Junior C&Novice A Novice B&C & Novice D.                            

        First round Thur.27/06/19 Q/F Thur.18/07/19 Fri 26/07/19 S/F Thur.01/08/19

        Finals Wed.07/08/19 Thur.08/08/19 Fri.09/08/19                                 

        Junior Ladies & Girls U12 R/Final Tue.02/07/19 P/Round Tue 16/07/19

        Q/F Mon.29/07/19 S/Final Thur 15/08/19 Final Tue.27.08/19

        Boys U12 R/Final Sun.23/06/19 P/Round Mon.01/07/19 Q/F Mon.08/07/19

        S/Final Mon.15/07/19 Final Thur.25/07/19                                                                          

        Over all Vintage Final Sat.12/10/19.                                                                            

         ------------------------------------------------------------------------------

        All Ireland Finals Gaeltacht Region  Sat.13/07/19 & Sun.14/07/19

        Senior Ladies.Intermediate Men.Junior A Men.Girls & Boys U18                                                                                       

        ----------------------------------------------------------------------------------------------------

        All Ireland Finals Armagh Sat.03/08/19 & Sun.04/08/19 2019

        Intermediate Ladies.Girls & Boys U16.Boys U12.Senior Men.

        Junior B Men.Junior or Novice Vetern.                                                                                                                                                                                                                                     

        --------------------------------------------------------------------------------------------------

        Proposed dates for 35th  King & Queen of the roads Ballinacurrig Fri.27th & Sat 28th

        Sun.29th September 2019.  

        All regional secretaries note all grades from Junior A down to Novice D will play

        A first round preliminary.All regions note that all regional finals are finished two

        weeks Before the above quarter final dates. All regional youth officers keep                                                                                                                           

        check on school holidays & leaving cert exams start on the first week June

        Finish in the last week of June.



                                 Inter Regional Draws 2019

    J/B J/C Junior & Nov. Vetern Nov.1 & Nov.2 Junior Ladies

                               First Round
  1. City v Mid Cork Firmount.

          Quarter Finals
  1. North East v Gaeltacht Peake.
  2. North v South West Newcestown.
  3. West v East Beal Na Blath.
  4. Carbery v City or Mid Lyre.

    Semi/Finals 4 v 2  3 v 1

    -----------------------------------------------------------------------------------

           Under Age Girls & Boys Draws

                         First Rounds
  1. City v Mid Clondrohid.

              Quarter Finals
  1. North East v Gaeltacht Bweeng.
  2. North v South West Ballinacurra.Narrow Road.
  3. West v East Jagoes Mills.Upper Road.
  4. Carbery v City or Mid Grange.

    Semi/Finals 4 v 2  3 v 1

                          

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                                                                                                                                                                                                                                     

    CARBERY REGION.

    CLUB CAHERAGH

    14/07/19  DAVE HUBBARD V JOHN SHORTEN  S/F

                    ALAN KEANE V DAVID HEGARTY 

    21/07/19  TIM YOUNG V JOHN SHORTEN OR DAVE HUBBARD FINAL

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB ROSSCARBERY

    30/06/19  ANDREW CALLAGHAN V DENIS CRONIN  T

    12/07/19  JOHN O ROURKE V GAVIN TWOHIG  T  IF AVAILABLE

    13/07/19  CHRISTY MULLINS V RAY RYAN  T IF AVAILABLE

    14/07/19  FINBARR COUGHLAN V FLOR SULLIVAN  T

    19/07/19  SEAN MURPHY V JIMMY DRISCOLL  T

    20/07/19  DONAL RIORDAN V NICHOLAS CAREY  T

    21/07/19  SIDNEY SHANNON V ML CALLAGHAN  T

    27/07/19  JOHN HICKEY V EOIN MURRAY  T

    28/07/19  JOHN CONNOLLY V DANNY TWOMEY  T

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB REENASCREENA

    30/06/19  TIMMY SULLIVAN V SEAN O NEILL  FINAL

    10/07/19  DENIS CRONIN V SHANE SHANNON   T

    14/07/19  FINBARR COUGHLAN V FLOR SULLIVAN  T

    ---------------------------------------------------------------------------------------





    CITY REGION

    CLUB WHITECHURCH

    30/06/19  DAVID MAHONY V TERRY MALLON  T

                    DAVID MURPHY V MARTIN COPPINGER  T                           

    07/07/19  D. MAHONY V OR T. MALLON V C. BOYLE OR K.MURPHY IF AVAIL

    07/07/19  ARTHUR Mc DONAGH V JAMES DONOVAN  T  IF AVAILABLE

    14/07/19  DENIS MURPHY V FRANK KIELY  S/F

                    THOMAS BOYLE V PATRICK FLOOD  T

                    JIM COFFEY V ML Mc DONAGH  B

    21/07/19  DAVY FITZ V Ml HURLEY  T

                    ANDREW CALLAGHAN  V Ml MURPHY  T

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    MID CORKREGION

    CLUB BALLINACURRA

    30/06/19  NOEL DONOVAN V CIAN SHORTEN  T

    05/07/19  DERRY COONEY V Ml GOULD  T

    07/07/19  TREVOR MEARA V DONNACHA O BRIEN  T

    10/07/19  AIDAN DESMOND V JOHNNY DRISCOLL  T

    12/07/19  SHANE SHANNON V KENNETH MURPHY  T

    14/07/19  GER CONNOLLY V LIAM WALSH  T

    21/07/19  MARK SHEEHAN V JIM COFFEY  T

                    JERRY MURPHY V TED HEGARTY  T

                    DECLAN MURPHY V NOEL REGAN  T

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB KILLUMNEY

    07/07/19  DECLAN MURPHY V P.J.Mc CARTHY  FINAL

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB JAGOES MILLS

    30/06/19  PAT BRODERICK V DECLAN MAHONY  T

    07/07/19  JAMES NAGLE V DAVID MAHONY  T

                    DEREK MURPHY V JOHN BYRNES  T

    14/07/19  JOHN SHORTEN V DENIS CRONIN  T

    21/07/19  KIERAN MURPHY V CIAN BOYLE  T  IF AVAIL

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

    NORTH CORK REGION

    CLUB BEAL NA MORRIVE

    21/07/19  BILLY Mc AULIFFE V KIERAN MURPHY  T

                    AIDAN MURRAY V DENIS CRONIN  T

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB PEAKE

    07/07/19  TONY FLYNN V PAUDIE MURPHY  B

    21/07/19  DANNY TWOMEY V DAVID HEGARTY  B

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB BALLINAGREE

    07/07/19  KENNETH MURPHY V CONOR CREEDON  B

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB FIRMOUNT

    30/06/19  THOMAS BOYLE V JIM COFFEY  T

    07/07/19  MARK SHEEHAN V LIAM WALSH  B

    21/07/19  DAVID MAHONY V DENIS WILMOT  T

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB GORTROE

    30/06/19  DANNY TWOMEY V SHANE COLLINS  T

                    CRAIG MOYNIHAN V Ml MURPHY  T

    07/07/19  Ml GOULD V MAURICE CONNOLLY  T------------------------------------------------

    SOUTH WEST REGION

    CLUB LYRE

    30/06/19  ADRIAN BUTTIMER V TOM DONOVAN  FINAL

                    BERNARD CALLAGHAN V BRIAN COLLINS  T

                    GEAROID Mc CARTHY V KEVIN SULLIVAN  T

                    JOHN O ROURKE V CIAN BOYLE  S/F

                    ARTHUR Mc DONAGH V THOMAS MACKLE  T IF AVAIL

    07/07/19  MARTIN MURPHY V DAVID MINIHANE  T

                    KIERAN KELLY V NICK OR JAMES

                    CHRISTY Mc CARTHY V GARY LOMBARD  T

    14/07/19  DANNY O BRIEN V DONAL SULLIVAN  S/F                            

    21/07/19  P.J.Mc CARTHY V DANNY O BRIEN OR DONAL SULLIVAN  FINAL

                    KEVIN MANNING V DEC MAHONY OR DAMIEN HEALY  T

                    JAMES COONEY V JOHN O ROURKE OR CIAN BOYLE  FINAL IF AVAIL

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB SHANNONVALE

    30/06/19  JIMMY DRISCOLL V PATRICK DONOGHUE  T IF AVAIL

                    JOHN CREEDON V WAYNE CALLANAN  T

                    CHRISTY MULLINS V GAVIN TWOHIG  T IF AVAIL

    07/07/19  Ml BOHANE V DONAL RIORDAN  T IF AVAIL

                    BRIAN WILMOT V ED SEXTON  T

                    FRANK KIELY V PAUL WALSH  FINAL

    14/07/19  RAY RYAN V SEAN MURPHY  T IF AVAIL

                    ARTHUR Mc DONAGH V JAMES DONOVAN  T IF AVAIL

    21/07/19  MARTIN COPPINGER V AIDAN MURPHY  T F AVAIL

                    SEAMUS SEXTON V EAMON BOWEN  T IF AVAIL

                    DAVID MURPHY V THOMAS MACKLE  T IF AVAIL

    ------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB PIKE

    30/06/19  CLIVE CAHALANE V TREVOR DEANE  T

                    WAYNE PARKES V KENNETH MURPHY  T

    07/07/19  TIM YOUNG V CIAN BOYLE  T

    14/07/19  DARREN SANTRY V NOEL REGAN  T

    21/07/19  GER DRISCOLL V SHANE SHANNON  T

                    ALEX DONOVAN V THOMAS BOYLE  T IF AVAIL

    ------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB GRANGE

    30/06/19  DONAL & DAVE V JOE TYNER JOHN DRISCOLL  B

                    DIARMUID HURLEY V PAUL O ROURKE  T

    07/07/19  JOHNNY DRISCOLL V ANDREW CALLAGHAN  T

                    CHRIS CRONIN V ANTHONY BRODERICK  T

    21/07/19  DAVE HUBBARD V CRAIG MOYNIHAN   T

    --------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB BALLYGURTEEN

    30/06/19  Ml BOHANE V ED SEXTON  T IF AVAIL

                    JOHN CONNOLLY V EOIN MURRAY  T

    07/07/19  GARY DALY V AIDAN MURPHY  T IF AVAIL

    21/07/19  DAMIEN BURNS V CHRIS CRONIN  T

                    Ml BOHANE OR ED SEXTON V KILLIAN KINGSTON  T IF AVAIL

    --------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB SAMS CROSS

    14/07/19  J.NAGLE Ml SULLIVAN V A.DONOVAN W.PARKES  B

    21/07/19  CONOR SULLIVAN V TREVOR DEANE  B

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------



    WEST CORK REGION                                                                                                                             

    CLUB DURRUS

    07/07/19  SIDNEY SHANNON V PATSY SULLIVAN V ALAN KEANE  T

                    EOIN MURRAY V MARK SHANNON V SEAN NYHAN  T

    -------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB DERNASAFA

    30/06/19  NIALL CROWLEY V ANTHONY BRODERICK  T

    07/07/19  DIARMUID HURLEY V BRIAN COUGHLAN  T

    14/07/19  CHRIS CRONIN V LIAM YOUNG  T

    21/07/19  SIDNEY SHANNON V ALANKEANE  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB TOGHER CROSS

    30/06/19  DAVID HEGARTY V PADRAIG CALLAGHAN  T

    07/07/19  BARRY DONOVAN V TIMMY HENNESSY  T

    14/07/19  JOHN MURPHY V JACK CAHALANE  T

    21/07/19  JAMES HURLEY V DENNY NYHAN  T

    ---------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB BANTRY

    30/06/19  MICK HURLEY V JAMES NAGLE  T

    07/07/19  ALEX DONOVAN V DENIS CRONIN   T

    14/07/19  TONY SULLIVAN V DAVID MAHONY  T

    --------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUBS NOTE NO RETURNS NO FIXTURES.



                                                                                                                                       



      



     



     



Sent from Outlook

Monday, June 3, 2019

Road Bowling Championship fixtures:

Monday June 3 at Castletownkenneigh: at 7.00 county junior A quarterfinal Donnacha O'Brien (West Cork) v Pat Butler (City)
Thursday June 6 at Templemartin at 6.45pm Senior Championship, James O'Donovan v Michael Harrington:
Friday June 7 at Macroom at 7.00pm County junior A Andrew O'Callaghan (North Cork) v Alex O'Donovan (South West)
Friday June 7 at Newcestown: at 7.00 County intermediate quarterfinal, Sean Murphy v Raymond Ryan:
Saturday June 8 at Ballinagree at 3.00 Senior championship; David Murphy v Arthur McDonagh:
Sunday June 9 at Terelton: at 3.00pm County intermediate championship quarterfinal, Christy Mullins v John O'Rourke:
Sunday June 9 at Macroom at 6.00pm: Patrick O'Donoghue v Paul Buckley:
Monday June 10 at The Clubhouse; 7.00pm: County junior A quarterfinal Darren Oliver (Gaeltacht) v Tony O'Sullivan (Carbery).
Saturday June 15th at Templemichael at 6pm County junior A quarterfinal Colin O'Donovan (London) v North East winner:
Sunday June 16 at Beal na Morrive at 3.00pm Senior Championship; Aidan Murphy v Gary Daly: 

Sent from Outlook

Tuesday, May 28, 2019

Road Bowling fixtures Championships 2019


Bol Chumann Fixtures Championships 2019

Mon.03/06/19 Castletown at 7.p.m. P.Butler v D.O.Brien.

Thur.06/06/19 T/Martin at 6.45.p.m. J.Donovan v Ml Harrington

Fri.07/06/19 Macroom at7.p.m.A.Donovan v A.Callaghan

Fri.07/06/19 Newcestown 7.p.m.S.Murphy v R.Ryan.

Sat.08/06/19 Ballinagree at 3.p.m. D.Murphy v A.Mc Donagh

T/Michael Sat.08/06/19 at 6.p.m.C.Donovan v N/East Winner

Terelton Sun.09/06/19 at 3.p.m. C.Mullins v J.O.Rourke

Macroom Sun.09/06/19 at 6.p.m. P.Buckley v P.Donoghue.

Clubhouse Mon.10.06.19 at 7.p.m. D.Oliver v T.Sullivan

B/N/Morrive Sun.16/06/19 at 3.p.m.A.Murphy v G.Daly

Terelton Sat.22/06/19 at 3.p.m. S.Sexton v E.Bowen

Lyre Sun.23/06/19 at 3.p.m. M.Coppinger v D.Murphy or A.Mc Donagh

Harry Jennings.



Sent from Outlook

Saturday, May 4, 2019

Road Bowling Fixtures Amendment

Amendment to Road Bowling fixtures May/June 2019

Intermediate Championship fixture, John O'Rourke v Gavin Twohig, re-fixed for Derrinasafa Saturday May 25 at 6.30pm.


Sent from Outlook

Friday, May 3, 2019

Road Bowling Fixtures May/June 2019

                    Bol Chumann Na-heireann Fixtures

                   Sat.25th May. To Sun. 23rd June 2019.

                                                                               

               No Bowling After 9.40.p.m.Sat.25th & Sun.26th May.

                                             9.50.p.m.Sat.01st & Sun.02nd June.

                                             9.55.p.m.Sat.08th & Sun.09th  June.

                                           10.00.p.m.Sat.15th & Sun.16th June.

                                           10.00.p.m.Sat.22nd & Sun.23rdJune.

                                                                                                                                        

            Intermediate Championship Second Draws/Dates/Venues

     Willie Donovan v Nicholas Carey Ballinacurrig Sun.05th May at 3p.m.                                       

     Jimmy Driscoll v Patrick Donoghue Newcestown Fri.10th May at 6.30.

     John O Rourke v Gavin Twohig Dernasafa Sat.11th May at 6.30.p.m.

     Donal Riordan v Ml Bohane Fishers Cross Sat.11th May at 2.30.p.m.

     Brian Wilmot v Sean Murphy Grange Sat.18th May at 3.p.m.         

     Paul Buckley v Wayne Callanan Peake Sun.19th May at 3.p.m.

     Ed Sexton v Christy Mullins Macroom Sun.26th May at 3.p.m.

-----------------------------------------------------------------------------                                                                                             

                  Intermediate Quarter Final Draws/Dates/Venues                  W.Donovan or N.Carey v D.Riordan or Ml Bohane T /Martin Sat.01st June at 3.p.m.                                                                                             

P.Buckley or W.Callanan v J.Driscoll or P.Donoghue Macroom Sat 01st at 6.30.p.m.                                                                                       

B.Wilmot or S.Murphy v R.Ryan Newcestown Fri.07th June at 7.00.p.m.

Ed Sexton or C.Mullins v J.O.Rourke or G.Twohig                                                                              

     If Ed Sexton v J.O.Rourke Ballinagree Sat.08th June at 3.p.m.     

     If Ed Sexton v G.Twohig Terelton Sat.08th June at 3.p.m.                                               

     If C.Mullins v J.O.Rourke Terelton Sun.09th June at 3.p.m.

     If C.Mullins v G.Twohig Bauravilla Sun.09th June at 3.p.m.

                                                                                                                                                                         

                      Pat Mc Carthy.P/R/O                                                                                                                                                                                                                                             

                      Benduff.

                      Rosscarbery.

                      Co. Cork.

                      Phone No 023/8848305

                      Harry Jennings.

                      34 Wayside Crescent.

                      Clonakilty.

                      Cork.

                      Phone No 023/8802997.

                  All Clubs Note No Returns No Fixtures                        

    Munster First round Q/Final S/Finals & Final Dates  2019.                    

    Senior Ladies Q/Finals Fri.31/05/19 S/Finals 07/06/19 Final Sat.29/06/19

    Intermediate Men. Q/F Sat.08/06/19 Sun.09/06/19 S/Finals Sat.15/06/19 Final Sun.

    30/06/19.                                                                                          

    Junior A Men First Round Fri.24/05/19 Q/F Thur.06/06/19 Fri.07/06/19

    S/F Thur 20/06/19 19 Final Sat.29/06/19.                                      

    Boys U18 R/Final Sun.05/05/19 P/Round Thur 15/05/19 Q/F Fri.24/05/19

    S/Final Fri.31/05/19 Final Sun.30/06/19

    Girls U18 R/Final Sun.05/05/19 P/Round Wed.15/05/19 Q/F Mon.24/05/19

    S/Final Fri.31/05/19 Final Sun.30/06/19                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

    Intermediate Ladies Q/F Mon.10/06/19 S/F Mon.17/06/19 Final Tue.25/06/19.

    Girls U16 R/Final Fri.17/05/19 P/Round Mon.24/05/19 Q/F Wed.26/06/19                                                                             

    S/Final Wed.17/07/19 Final Wed.24/07/19                                  

    Boys U16 R/Final Sun.23/06/19 P/Round Mon.01/07/19 Q/F Mon.08/07/19

    S/Final Thur.18/07/19 Final Wed.24/07/19

    Girls U14 R/Final Tue.02/07/19 P/Round Tue.16/07/19 Q/F Tue.30/07/19

    S/Final Thur.15/08/19 Final Tue.27/08/19

    Boys U14 R/Final Sat.25/05/19 P/Round Thur.30/05/19 Q/F Fri.07/06/19

    S/Final Mon.17/06/19 Final Fri.28/06/19                                                                                                        

    Senior Men Q/F Fri.21/06/19. Sat.22/06/19 & Sun.23/06/19 S/F Sat.06/07/19 .

    Sun.07/07/19 Final Sun.21/07/19.                                                                                                                                                                                                                                                                                           

    Junior B First round Thur.20/06/19 Q/F Fri.21/06/19 Fri.28/06/19 S/F Wed

   .03/07/19 Fri.05/07/19 Final Fri.19/07/19                                       

    Junior & Novice Vetern First round Fri.14/06/19 Q/F Thur.27/06/19 S/F Thur.                                                                                     

    S/Finals Mon.15/07/19 Tue.16/07/19 Finals Mon.22/07/19 Tue.23/07/19

    Over all Final Mon.29/07/19                                                                                          

    Junior C&Novice A Novice B&C & Novice D.                            

    First round Thur.27/06/19 Q/F Thur.18/07/19 Fri 26/07/19 S/F Thur.01/08/19

    Finals Wed.07/08/19 Thur.08/08/19 Fri.09/08/19                                 

    Junior Ladies & Girls U12 R/Final Tue.02/07/19 P/Round Tue 16/07/19

    Q/F Mon.29/07/19 S/Final Thur 15/08/19 Final Tue.27.08/19

    Boys U12 R/Final Sun.23/06/19 P/Round Mon.01/07/19 Q/F Mon.08/07/19

    S/Final Mon.15/07/19 Final Thur.25/07/19                                                                          

    Over all Vintage Final Sat.12/10/19.

     ----------------------------------------------------------------------------------------------------

    All Ireland Finals Gaeltacht Region  Sat.13/07/19 & Sun.14/07/19

    Senior Ladies.Intermediate Men.Junior A Men.Girls & Boys U18                                                                                       

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------

    All Ireland Finals Armagh Sat.03/08/19 & Sun.04/08/19 2019

    Intermediate Ladies.Girls & Boys U16.Boys U12.Senior Men.

    Junior B Men.Junior or Novice Vetern.                                                                                                                                                                                          

    --------------------------------------------------------------------------------------------------

    Proposed dates for 35th  King & Queen of the roads Ballinacurrig Fri.27th & Sat 28th

    Sun.29th September 2019.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    All regional secretaries note all grades from Junior A down to Novice D will play

    A first round preliminary.All regions note that all regional finals are finished two

    weeks Before the above quarter final dates. All regional youth officers keep                                                                                                                          

    check on school holidays & leaving cert exams start on the first week June

    Finish in the last week of June.

             Junior A Inter Regional Draws 2019

                                First Round

  1. London v Mid Cork Ballygurteen
  2. East v North Grenagh.

                           Quarter Final Draws
  1. East or North v South West Macroom.
  2. Gaeltacht v Carbery Clubhouse.
  3. West v City Castletown.
  4. London or Mid v North East. Templemichael.

    Semi/Finals 3 v 4   1 v 2

    -----------------------------------------------------------------------------------

    J/B J/C Junior & Nov. Vetern Nov.1 & Nov.2 Junior Ladies

                               First Round
  1. City v Mid Cork Firmount.

          Quarter Finals
  1. North East v Gaeltacht Peake.
  2. North v South West Newcestown.
  3. West v East Beal Na Blath.
  4. Carbery v City or Mid Lyre.

    Semi/Finals 4 v 2  3 v 1

    -----------------------------------------------------------------------------------

           Under Age Girls & Boys Draws

                         First Rounds
  1. City v Mid Clondrohid.

              Quarter Finals
  1. North East v Gaeltacht Bweeng.
  2. North v South West Ballinacurra.Narrow Road.
  3. West v East Jagoes Mills.Upper Road.
  4. Carbery v City or Mid Grange.

    Semi/Finals 4 v 2  3 v 1

                          

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

                      Senior Championship Draws/Dates/Venues 2019.
  1. Killian Kingston v Aidan Murphy Carrigaline Sun.26th May.at 3.p.m.
  2. David Murphy v Arthur Mc Donagh Ballinagree Sun 02nd June at 3.p.m.

                               Quarter Final Draws/Dates/Venues
  1. James Donovan v Ml Harrington Templemartin Thur.06th June at 6.30.p.m.
  2. K.Kingston or A.Murphy v Gary Daly Bealnamorrive Sun.16th June at 3.p.m.
  3. D.Murphy or A.Mc Donagh v Martin Coppinger Lyre Sun.23rd June at 3.p.m.
  4. Seamus Sexton v Eamon Bowen Terelton Sat.22nd June at 3.p.m,



     

















                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

    CARBERY REGION

    BAURAVILLA

    02/06/19  Ml SULLIVAN V JOHN CAHALANE  C/S FINAL

    16/06/19  DAVE HUBBARD V CRAIG MOYNIHAN  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB CAHERAGH

    26/05/19  DAVE HUBBARD V JOHN SHORTEN  S/F

    09/06/19  DAVE HUBBARD OR JOHN SHORTEN V TIM YOUNG  FINAL

    16/06/19  S. SHANNON OR J. O BRIEN OR J. CROWLEY OR D.SULLIVAN C/S  FINAL

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB MARSH ROAD

    25/05/19  TONY SULLIVAN V DECLAN DONOVAN J/A FINAL

    26/05/19  JOHN CAHALANE V Ml GOULD  T

                    FRANK KIELY V ANTHONY GOULD  T

    09/06/19  JACK CAHALANE V GER O LEARY  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB REENASCREENA

    26/05/19  SHANE SHANNON V DENIS CRONIN  S/F

    09/06/19  SHANE SHANNON OR DENIS CRONIN V BRENDAN O NEILL  FINAL

    16/06/19  FLOR SULLIVAN V FINBARR COUGHLAN  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB ROSSCARBERY

    26/05/19  MICK HURLEY V JOHN YOUNG  T

    05/06/19  DENIS WILMOT V CRAIG MOYNIHAN  T

    12/06/19  JOHNNY DRISCOLL V DECLAN DONOVAN  T

    19/06/19  JAMES NAGLE V JORDAN SULLIVAN  T

    23/06/19  TIM YOUNG V DAVE HUBBARD  T                                                              

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------





    CITY REGION

    CLUB WHITECHURCH

    26/05/19  TERRY MALLON V DAVID MAHONY  T

    02/06/19  CIAN BOYLE V KIERAN MURPHY  T

                    JAMES NAGLE V Ml MURPHY  T

    09/06/19  AIDAN MURPHY V GARY DALY  T IF AVAILABLE

                    ARTHUR Mc DONAGH V JAMES DONOVAN  T IF AVAILABLE

                    DAVE HUBBARD V TREVOR MEARA  T  IF AVAILABLE

    16/06/19  Ml HARRINGTON V EAMON BOWEN  T  IF AVAILABLE

                    ANDREW CALLAGHAN V JOHNNY DRISCOLL  T

                    JIMMY DRISCOLL V WAYNE CALLANAN  T

                    TIMMY Mc DONAGH V PADRAIG SCANLAN  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB CURRAHEEN                                                                                                          

    26/05/19  MICK MURPHY V DONAL DONOVAN  T

                    ALAN BUTLER V GARETH BURKE  T

    02/06/19  DACLAN MURPHY V MAURICE CONNOLLY  T

                    TOM DONOVAN V TIMMY MURPHY  T

    16/06/19  DAVID WALSH V Ml CALLAGHAN  T

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------











    MID CORKREGION

    CLUB BALLINACURRA

    26/05/19  TOM DONOVAN V WAYNE PARKES  T

    29/05/19  TREVOR MEARA V DONNACHA O BRIEN  T

    02/06/19  KENNETH MURPHY V SHANE SHANNON  T

    06/06/19  DENIS CRONIN V DAN HALLORAN  T

    09/06/19  NOEL DONOVAN V CIAN SHORTEN  T

                    PAUL WALSH V TONY FLYNN  T

    16/06/19  DENIS MURPHY V BRIAN HALLORAN  T

                    FRANK KIELY V JOHN CAHALANE  T

    23/06/19  DAMIEN BURNS V MAURICE CONNOLLY  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB KILLUMNEY

    26/05/19  P.J.Mc CARTHY V SIMON O CONNELL  T S/F

    02/06/19  DEC MAHONY OR JOHN BYRNES V MARK O SHEA  S/F

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB B/N/B

    09/06/19  JOHN CAHALANE V DENIS WILMOT  FINAL

    16/06/19  DENNY NYHAN V SIMON O CONNELL V MARK CAHALANE  FINAL

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB CROOKSTOWN

    26/05/19  J.M.SULLIVAN V DECLAN DONOVAN  T

    02/06/19  DANIEL TWOMEY V LIAM Mc CARTHY  B

                    KEVIN SULLIVAN V TIM SULLIVAN  B

    09/06/19  GER AHERN V MARK CAHALANE  B

    16/06/19  JERRY HUBBARD V GER O LEARY  B

    23/06/19  MARK COURTNEY V JACK CALLAGHAN  C

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB JAGOES MILLS

    28/05/19  DENIS CRONIN V JOHN SHORTEN  T

    02/06/19  JOHN CONNOLLY V MARTINDONOVAN  T

    09/06/19  KIERAN MURPHY V CIAN BOYLE  T

                    MAURICE CONNOLLY V DAMIEN BURNS  T

    16/06/19  GER CONNOLLY V MUIRIS BUTTIMER  T

    19/06/19  CRAIG MOYNIHAN V BRIAN HALLORAN  T

    23/06/19  DENIS MURPHY V THOMAS BOYLE  T

                    BRIAN WILMOT V JOHN O ROURKE  B  IF AVAILABLE

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------



































    NORTH CORK REGION

    CLUB B/N/MORRIVE

    26/05/19  DENIS WILMOT V ANDREW CALLAGHAN  T

    02/06/19  SIMON O CONNELL V ANTHONY CULLINANE  S/F

    09/06/19  FLOR CROWLEY V EAMON MURPHY  S/F

    16/06/19  MICK HURLEY V JAMES NAGLE  T

    23/06/19  DONNACHA O BRIEN V TREVOR MEARA  T

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB PEAKE

    26/05/19  MARK SHEEHAN V KENNETH MURPHY  B

                    JOHN HICKEY V JACK REENEY  B

    09/06/19  JOHN O ROURKE V WAYNE CALLANAN  B  IF AVAILABLE

                    MARK SHEEHAN V DERRY COONEY V VIN KIELY  C/S

    16/06/19  TONY FLYNN V DANNY TWOMEY  C

    23/06/19  FLOR CROWLEY V EAMON MURPHY  B

                    FRANK KIELY V BRIAN HALLORAN  B

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB FIRMOUNT

    26/05/19  TREVOR MEARA V DAVY FITZ  T

    02/06/19  DAN HALLORAN V DAVID MAHONY  T

    09/06/19  JIM COFFEY V THOMAS BOYLE  T

    16/06/19  TOM DONOVAN V ALAN DESMOND  B

    23/06/19  DENIS WILMOT V CRAIG MOYNIHAN  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB GORTROE

    26/05/19  DANNY TWOMEY V RODDY MAHONY   T

    02/06/19  MARK SHEEHAN V JIM COTTER  T

    09/06/19  JOHN SHORTEN V Ml MURPHY  T  IF AVAILABLE

    16/06/19  DAMIEN BUIRNS V PAT DONOVAN  T

    23/06/19  CIAN SHORTEN V BRENDAN O NEILL  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB BALLINAGREE

    16/06/19  DAVECROWLEY V SHANE COLLINS  S/F

    23/06/19  ALAN KEANE V DANNY TWOMEY  S/F

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------





    SOUTH WEST REGION                                                                                                     

    CLUB LYRE

    26/05/19  ARTHUR Mc DONAGH V THOMAS MACKLE  T

                    JERRY HUBBARD V Ml CALLAGHAN  T

                    BRENDAN CALLAGHAN V BRIAN COLLINS  S/F

                    DANNY O BRIEN V DONAL SULLIVAN  S/F

    02/06/19  GARYLOMBARD V GER O LEARY  T

                    DECLAN MAHONY V DAMIEN HEALY  T

                    JIM CRONIN V P.J.Mc CARTHY  T

                    JOHN CREEDON V DONAL RIORDAN  T  IF AVAILABLE

                    KIERAN KELLY V JERRY HUBBARD OR Ml CALLAGHAN  T

    23/06/19  KEVIN MANNING V DECLAN MAHONY OR DAMIEN HEALY  T

                    JAMES COONEY V JOHN O ROURKE OR CIAN BOYLE  FINAL IF AVAIL.

                    GAVIN TWOHIG V SEAN MURPHY  T IF AVAILABLE

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                                                                                        





    CLUB SHANNONVALE                                                                                                    

    26/05/19  JIMMY DRISCOLL V PATRICK DONOGHUE  T  IF AVAILABLE

                    JOHN COVENEY OR FACHTNA KEANE V BARRY DONOVAN  FINAL

    02/06/19  FRANK KIELY V PAUL WALSH  FINAL

                    AIDAN MURPHY V MARTIN COPPINGER T IF AVAILABLE

                    RAY RYAN V SEAN MURPHY  T IF AVAILABLE

    09/06/19  CHRISTY MULLINS V GAVIN TWOHIG  T  IF AVAILABLE

                    SEAMUS SEXTON V EAMON BOWEN      T IF AVAILABLE

    16/06/19  ARTHUR Mc DONAGH V JAMES DONOVAN  T  IF AVAILABLE

                    JOHN CREEDON V WAYNE CALLANAN  T  IF AVAILABLE

    23/06/19  Ml BOHANE V DONAL RIORDAN  T  IF AVAILABLE

                    KILLIAN KINGSTON V GARY DALY  T  IF AVAILABLE

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB PIKE

    26/05/19  TIM YOUNG V CIAN BOYLE  T

                    ALEX DONOVAN V THOMAS BOYLE  T

    02/09/19  CLIVE CAHALANE V TREVOE DEANE  T

    09/06/19  WAYNE PARKES V KENNEY=TH MURPHY  T

    16/06/19  GER DRISCOLL V SHANE SHANNON  T  IF AVAILABLE

    23/06/19  DARREN SANTRY V NOEL REGAN  T

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB GRANGE

    26/05/19  ANTHONY BRODERICK V DIARMUID HURLEY  T

    31/05/19  DECLAN O LEARY V JOHN NAGLE  T

    02/09/19  JIMMY DRISCOLL V BRIAN WILMOT  B  IF AVAILABLE

    09/06/19  DENIS DRISCOLL V DAVID MAHONY  T

    16/06/19  KIERAN MURPHY V DONNACHA O BRIEN  T

                    CONNIE CONNOLLY V DONAL DESMOND  T

    23.06/19  JOE TYNER V DECLAN MAHONY  T

                    FLOR SULLIVAN V EOIN HEALY  T

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB FISHERS CROSS

    26/05/19  GER FITZ V CON SULLIVAN  T

    09/06/19  JOHN CONNOLLY V DAVID O BRIEN  T

    23/06/19  JOHNNY DRISCOLL V DAVID MAHONY  B

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB SAMS CROSS

    26/05/19  Ml SULLIVAN V BRIAN HALLORAN  B

    02/06/19  GER DRISCOLL V GER CONNOLLY  B

    23/06/19  DENIS CRONIN V JAMES NAGLE  B

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB TIMOLEAGUE

    26/05/19  Ml HARRINGTON V EAMON BOWEN  T  IF AVAILABLE

    16/06/19  ALEX DONOVAN V DAVID MAHONY  T

    23/06/19  MARK SHEEHAN V EOIN MURRAY

                    ARTHUR Mc DONAGH V AIDAN MURPHY  T IF AVAILABLE

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

















    WEST CORK REGION

    BENEFITS SCORES

    CLUB HOUSE

    31/05/19  SIDNEY SHANNON V DAVID HEGARTY

                    DECLAN MAHONY V MARK SHANNON

    01/06/19  DAVE HUBBARD V TIM YOUNG

                    DAMIEN BURNS V NOEL REGAN

                    DAVID CROWLEY V EOIN MURRAY V JOHN HICKEY

    02/06/19  CRAIG MOYNIHAN V DENIS CRONIN

                    BRENDAN O NEILL V A/N/O

                    GARY DALY V PAUL REILLY IF AVAILABLE

                    Ml AHERN V BARRY REILLY

    03/06/19  VIN KIELY V DENIS MURPHY

                    DAVID HORGAN V JOHN CONNOLLY

                    DENIS WILMOT V MICK HURLEY

                    JOHN CREEDON V DONAL RIORDAN  IF AVAILABLE

                    JIM COFFEY V Ml SULLIVAN

                    CHRISTY MULLINS V ML BOHANE  IF AVAILABLE

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    CLUB DURRUS

    29/05/19  DIARMUID HURLEY V BRIAN COUGHLAN  T

                    NEIL CROWLEY V ANTHONY BRODERICK T

                    SIDNEY SHANNON V FLOR SULLIVAN  T

    09/06/19  FINBARR COUGHLAN V DIARMUID HURLEY V FRANK ARUNDEL  T

                    FLOR SULLIVAN V DONAL CROWLEY  T

                    DIARMUID CROWLEY V ALAN KEANE  T

                    MICK MURPHY V CONNIE CONNOLLY  T

    16/06/19  SIDNEY SHANNON V PATSY SULLIVAN V KILLIAN SHEEHAN  T

                    MARK SHANNON V JAMES DRISCOLL  T

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------



                   Clubs Note No Returns No Fixtures

      



     



     





                  



                   

             





















































































































































































































































































































































































































































              









































     

















































































































































                                                                                      



     



                


Sent from Outlook